تشخیص میوه و سبزیجات مرغوب

هرکدام از میوه‌ها و سبزیجات فصل‌ خاص خود را دارند و طبیعی است که همیشه با کیفیت مدنظر ما در دسترس نباشند. پس بهتر است در هر فصل سراغ میوه‌ها و سبزیجات همان فصل برویم.میوه‌ها و سبزیجات را بررسی کنید که لک نداشته نباشند، به‌خصوص حفره‌هایی که ممکن است

حشرات از آنها وارد میوه شده باشند. خیلی از لکه‌های سطحی تأثیر چندانی روی میوه یا سبزی نمی‌گذارند، اما اگر بخشی از میوه نرم شده باشد، سریع در تمام آن پخش می‌شود و سایر بخش‌ها را خراب می‌کند.

هرکدام از میوه‌ها و سبزیجات فصل‌ خاص خود را دارند و طبیعی است که همیشه با کیفیت مدنظر ما در دسترس نباشند. پس بهتر است در هر فصل سراغ میوه‌ها و سبزیجات همان فصل برویم.

میوه‌ها و سبزیجات را بررسی کنید که لک نداشته نباشند، به‌خصوص حفره‌هایی که ممکن است حشرات از آنها وارد میوه شده باشند. خیلی از لکه‌های سطحی تأثیر چندانی روی میوه یا سبزی نمی‌گذارند، اما اگر بخشی از میوه نرم شده باشد، سریع در تمام آن پخش می‌شود و سایر بخش‌ها

را خراب می‌کند.

کدام محصولات را بلافاصله مصرف کنیم؟

محصولاتی که در ادامه معرفی می‌کنیم با گذشت زمان پیر و فاسد می‌شوند، بنابراین باید سریع استفاده شوند. البته می‌توان سبزیجات ریشه‌دار، سیر، مرکبات و سیب را در صورت نگهداری مناسب تا چند هفته یا حتی بیشتر نگهداری و مصرف کرد.

۱. سبزی‌ها

کرفس، جعفری، شوید، کلم‌پیچ، کاهو و بروکلی بهتر است همیشه سبز و ترد باشند. اگر احساس می‌کنید که دارند پژمرده، رنگ‌پریده یا قهوه‌ای می‌شوند، یعنی دوره تازگی آنها گذشته است و باید به‌سرعت مصرف شوند.

۲. کلم

موقع انتخاب این محصول دقت کنید که ترد و سنگین باشد.

۳. سبزیجات ریشه‌دار

شلغم، هویج، چغندر و سیب‌زمینی شیرین باید:

  • سنگین باشند؛
  • پوست آنها صاف و بدون چروک باشد؛
  • بوی تازگی بدهند؛
  • رنگ جذابی داشته باشند.

این سبزیجات معمولا هرچه کوچک‌تر باشند، خوشمزه‌تر هستند.

۴. سیب‌زمینی

پوست سیب‌زمینی نباید چروک شده باشد. سبزبودن پوست سیب‌زمینی نشانه سولانین سمی است. توجه داشته باشید که این ماده سمی با برداشتن قسمت‌های سبزرنگ کامل از بین نمی‌رود. همچنین کثیفی روی سیب‌زمینی می‌تواند نشانه تازه‌بودن آن باشد، چون قبل از ذخیره و

نگهداری محصولات آنها را می‌شویند. اگر سیب‌زمینی کهنه باشد، چشم‌های آن کم‌کم جوانه می‌زنند.

۵. پیاز

پیاز تازه:

  • سنگین و سفت است؛
  • پوست تیره دارد؛
  • اثری از جوانه روی آن دیده نمی‌شود.

۶. سیر

سیر کهنه شروع به جوانه‌زدن می‌کند.

۷. انگور

یک خوشه انگور بردارید و از زیر به آن نگاه کنید. انگور رسیده از خوشه جدا می‌شود، پس اگر تعداد انگورهای شل و جداشده زیاد است، یعنی میوه به‌خوبی رسیده است.

۸. توت‌فرنگی

میوه توت‌فرنگی باید سفت باشد و بوی ملایمی بدهد. پس از خرید توت‌فرنگی و بردنش به خانه، بلافاصله آن را تمیز کنید.

۹. مرکبات

میوه‌هایی مثل لیمو، پرتقال، گریپ فروت و نارنگی باید بوی تازگی بدهند و هیچ کجای آنها نرم نباشد. البته خراشیدگی‌های سطحی قهوه‌ای‌رنگ روی میوه اثر نمی‌گذارد. لکه‌های سبزرنگ هم معمولا اشکالی ندارند.

۱۰. سیب

پوست سیب باید سفت، صاف و بدون لک باشد.

۱۱. خیار، کدو سبز، بادمجان و فلفل

این صیفی‌جات باید سنگین باشند و پوستشان عاری از چروک و کاملا تیره باشد. البته رنگ برخی از گونه‌های کدو سبز روشن است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *