تعریف سردخانه

انبار سرد به عنوان مکانی برای نگهداری مواد غذایی در دماهای مختلف تعریف می شود که از فساد و از بین رفتن مواد غذایی تا رسیدن به دست مصرفت کننده جلوگیری می کند. تعداد بی‌شماری از کسب ‌و کار وجود دارند که می‌خواهند نگهداری از محصولات فاسد شدنی یا حساس به دما را مدیریت کنند. انبار سردخانه مکانی را برای نگهداری ایمن این محصولات فراهم می کند.

انواع کالاهای سردخانه ای

کالای خوراکی

کالاهای خوراکی شامل فراورده های دامی (گوشت، مرغ، ماهی و…)، فراورده های لبنی، صیفی جات، انواع میوه ها، آبمیوه ها و حبوبات از حساسیت بسیار زیادی برخوردار هستند . با کوچترین شک دمایی و تغییرات و نوسانات دما از بین رفته و فساد در آنها رخ می دهد . نگهداری این کالاها حتما می بایست در سردخانه های مواد غذایی صورت گیرد .

کالای غیر خوراکی

در فواصلی که دمای متعادلی دارند، این کالاها در انبار معمولی نگهداری می شود، اما در تابستان که هوا گرم می شود محصولاتی مانند صمغ، چسب های شیمیایی و قطعات پلاستیکی خودرو در سردخانه نگهداری می شود. لزوما نگهداری این دسته از کالاها در دمای زیر صفر نمی باشد. در سردخانه فضاهایی برای نگهداری چنین کالاهایی تعبیه شده است. با نگهداری صحیح این دسته از کالاها تغییرات شیمیایی و ازبین رفتن و فرسوده شدن در این کالاها اتفاق نمی افتد.

سردخانه دو مداره 10،000 تنی

گروه صنعتی سپیدان سلامت با داشتن سردخانه دو مداره  10،000  تنی  با قابلیت دمای لازم جهت خشک کردن سبزیجات و صیفی جات یکی از بزرگترین و مجهز ترین سردخانه های داخل کشور را در اختیار داردسالن رنگ آوری موز با آخرین و کارامدترین متد روز جهت رنگ آوری میوه(موز،پرتقال ، به ،خرمالو، کیوی) توانایی رنگ آوری بیش از 20 هزار تن محصول در سال را داردسردخانه های ما دارای 16 اتاق 500 تا 1700 تن جهت نگهداری میوه جات و صیفی جات می باشد که عمده ظرفیت در دسترس برای نگهداری سیب درجه یک ایرانی و صادرات آن به نقاط مختلف جهان استفاده می گردد.شرکت سپیدان سلامت پارس دارای بزرگ‌ترین و مدرن‌ترین سردخانه‌های سیار و ثابت جهت نگهداری و حمل و نقل جاده‌ای محموله‌های صادراتی به تمامی نقاط جهان می‌باشد. هم‌اکنون این شرکت اقدام به خرید مدرن‌ترین سردخانه‌های سیار نموده است و لذا ما اقدام به به‌روزرسانی ناوگان حمل و نقل جاده‌ای خود نموده‌ایم. تمامی مجوزهای مربوطه توسط سازمان صنعت و معدن، سازمان جهاد کشاورزی و راه و ترابری و اداره کل گمرکات جمهوری اسلامی ایران اتخاذ گردیده است. هدف ما ارسال به موقع محصولات تولید شده در شرکت ما با حفظ کیفیت و کمیت به سایر نقاط ایران و جهان می‌باشد. 

واردات تجهیزات سردخانه ای

شرکت سپیدان سلامت پارس به ترخیص برخی از سیستم های حرارتی و برودتی که شامل ترخیص دستگاه های تهویه مطبوع صنعتی ، ترخیص دستگاه‌های رطوبت گیر، ترخیص فن و هواکش‌ها ، ترخیص سیستم هواساز،و تجهیزات سردخانه ای می پردازد که شامل :

1- ترخیص تجهیزات و سیستم های گرمایشی

2- ترخیص تجهیزات سردخانه ای و برودتی

3- ترخیص تجهیزات و سیستم های سرمایشی و تهویه مطبوع

4- ترخیص سیستم های سرمایشی و گرمایشی

5- ترخیص دستگاه های برودتی و حرارتی

6- ترخیص عایق های حرارتی و برودتی

7- ترخیص دیگ های بخار آب گرم و سرد

8- ترخیص برج های خنک کننده

9- ترخیص چیلرهای جذبی تراکمی

 

سردخانه میوه

یکی از راه‌های موثر برای افزایش ماندگاری و جا‌به‌جایی محصولاتی مانند میوه که در مدت زمان کوتاه فاسد و غیرقابل مصرف می‌شوند، نگهداری آن در سردخانه میوه است. به بیان ساده‌تر، نگهداری محصولات در فضاهایی مثل انبارهای سرد مرکبات، میوه و سبزیجات و… راهکار مناسبی برای حفظ کیفیت و تازگی محصولات است. احداث سردخانه میوه و سبزی نه ‌تنها از ضرر و زیان‌های ناشی از فاسد شدن محصولات به باغداران و کشاورزان جلوگیری می‌کند، بلکه مزایای یک سرمایه‎‌گذاری بلند مدت ۲۰ تا ۳۰ ساله را دارد. یکی از مزایای این سرمایه‌گذاری، بازه سوددهی کوتاه‌مدت است که می‌توان از آن در همان سال اول راه‌اندازی سرد خانه بهره‌مند شد. برای ساخت سردخانه ابتدا باید هدف را مشخص کنیم. هدف از احداث سردخانه باتوجه به نحوه بهره‌برداری و ظرفیت‌های موجود در منطقه تعیین می‌شود. مثلا انتخاب محل احداث برای بهره‌برداران اصلی مثل باغداران یا کشاورزان نسبت به مالکین سردخانه که رویکرد سرمایه‌گذاری دارند، متفاوت استسردخانه های بالای صفر، سردخانه هایی هستند که مواد غذایی را در دمایی بالاتر از دمای انجماد نگهداری می کنند یعنی دمای 0 تا 4 درجه سانتیگراد دمای کارکرد این سردخانه های می باشد. محصولاتی که در این سردخانه های نگهداری می شوند عبارتند از میوه، سبزی، لبینیات تازه مانند شیر، دوغ وماست و همچنین گوشت تازه می باشند.

انواع سردخانه ها

از لحاظ دمای کارکرد

از نظر دمای کارکرد به دو دسته کلی سردخانه زیر صفر و سردخانه بالای صفر تقسیم می‌شوند. معمولا منظور از بالای صفر، دمای نگهداری ۴+ درجه سلسیوس است و زیر صفر به دمای نگهداری ۱۸- درجه سلسیوس اطلاق می گردد. سردخانه‌ های زیر صفر ممکن است بسته به دمای سرد خانه انواع مختلفی نظیر دیپ فریز داشته باشند.

از لحاظ نوع محصول

به دلیل متفاوت بودن شرایط نگهداری محصولات مختلف، سردخانه‌ های نگهداری با توجه به نوع محصول نیز دسته‌بندی می‌شوند: مانند دارویی، میوه، مواد پروتئینی، مواد لبنی، خرما، بستنی و سرد خانه نگهداری گل شاخه بریده.

از لحاظ کاربرد

ملاک این تقسیم بندی نیاز و هدفی است که سردخانه بابت آن احداث شده است از جمله: سردخانه نگهداری، صنعتی (تجاری)، تونل انجماد، واحد پیش‌سرد (precooling)، اتاق تست، سردخانه جسد و سردخانه ویترینی.

از لحاظ تناژ محصول

یکی از دسته بندی های رایج در زمینه ی طراحی، ساخت و بکارگیری سردخانه، اطلاق تناژ محصول قابل نگهداری است. برای مثال، سردخانه ۱۰۰۰ تنی؛ به معنی اینکه امکان نگهداری ۱۰۰۰ تن محصول در آن وجود دارد. با توجه به محصول مورد نظر، ابعاد فضای مورد نظر متفاوت خواهد بود ولی به طور حدودی حجم فضا برابر ۵۵۰۰ مترمکعب خواهد بود.

از لحاظ قابلیت حمل

در این تقسیم بندی، سرد خانه با توجه به قابلیت حمل آن به دو دسته اتاقی ثابت و کانکسی قابل حمل تقسیم بندی می‌شود.